Border Terrier Club Shows

Open Show, 15th October 2011, Low Hesket

Judge: Mr. Stuart Plane (Stuane)

Entries: 121 Dogs for 165

bis 

Judge Stuart Plane with his main winners BIS, RBIS & BPIS.

BIS, CH Otterbobs Riggindale JW (Mr J R & Mrs H Gilpin)

BD, CH Otterbobs Riggindale JW (Mr J R & Mrs H Gilpin)

RBD, Lairehope Lord of the Glen at Tweedburn (Mr & Mrs Archibald)

BPD, BP, Stineval Chelan (Mr A & Mrs C Horner)

BB, RBIS, BOS, Bramblebrae Violet at Shiftyfox JW (Mr G Wildey) 

RBB, Foxcraig Magic (Mr G Sugars) 

BPB, BOSPIS, Otterbobs Umber (Mr J R & Mrs H Gilpin)

It was an honour to be invited to judge this show and I was truly grateful for such a very good entry,

Minor Puppy Dog Entries: 6 Absentees: 1

1st: Stineval Chelan (Mr A & Mrs C Horner) A good start to the day when this youngster entered the ring. He has a true otter head, lovely eye and expression correct mouth has a well balanced outline spans easily short coupled with lovely hindquarters enough coat of good texture. Shows well and moves soundly. Obviously needs time but I hope he fulfils his promise.

2nd: Esyntona Rip Van Winkle (Mr I Hopper)  More mature b/t than the winner and heavier throughout, he was in super coat and condition attractive head with shallow stop dark eye spans easily with strong coupling showed well has a nice outline standing.

3rd: Redfox Watchman (Mr & Mrs D B Marr)

Res: Remony Runrig (Mrs A E Gregory)

VHC: Otterbobs Ubarrow (Mr J R & Mrs H Gilpin)

Puppy – Dog Entries: 7 Absentees: 0 

1st: Irton Morse Code (Mr & Mrs D Fryer) A strong headed dog with a correct mouth dark eye true front and spans easily well set tail loose pelt but not in top form today.

2nd: Carrock Cragsman (Fawcett) Lovely headed dog quite narrow throughout dark well shaped eye correct mouth lovely condition strong quarters but could be more precise in front.

3rd: Redfox Watchman (Marr) 

Res: Merumhor Midwinter (Mr G & Mrs H Mckenzie)

VHC: Remony Runrig (Mrs A E Gregory) 

Junior – Dog Entries: 4 Absentees: 2 

1st: Chorbeck Charlie Chaplin (Mrs H Haughton) A good sized dog with an attractive head and eye true front spans ok short coupled in fuller coat kept a good outline moved out well.

2nd: Akenside Santavenere Dolabella (Mrs L Gosling) Stronger headed dog who is fairly well constructed did not keep his outline on the move and not the coat of the winner on the day.

Special Beginners – Dog Entries: 8 Absentees: 1 

1st: Terset’s Blue Flame (Mrs P Jackman) An unexaggerated dog of good type I liked his head correct mouth narrow front well placed shoulders nice quarters keeps a good outline pleased with his showmanship.

2nd: Ravenside Hurricane Run at Ridgebow (Mr N & Mrs A Duxbury) This youngster was handled to get the best out of him he is a bigger dog yet is balanced lovely coat and condition his front is true both standing and moving.

3rd: Chorbeck Charlie Chaplin (Mrs H Haughton) 

Res: The Dark Crystal (Mrs Anderson) 

VHC: Merumhor Midwinter (Mr G & Mrs H Mckenzie) 

Maiden – Dog Entries: 3 Absentees: 0 

1st: Esyntona Rip Van Winkle (Mr I Hopper)

2nd: Merumhor Midwinter (Mr G & Mrs H Mckenzie) A b/t of good type who appeared a touch long but is narrow and has an attractive head and eye spans correctly could have more angulation behind.

3rd: Ougtherside Red Saturn (Mr R W Scott) 

Novice – Dog Entries: 6 Absentees: 1 

1st: Roxess a touch of Magic (Mr & Mrs J T Todd) A racy dog of good type and size well balanced head correct mouth narrow across the front spans easily well angulated quarters so sound behind.

2nd: Esyntona Rip Van Winkle (Mr I Hopper) 

3rd: Merumhor Midwinter (Mr G & Mrs H Mckenzie) 

Res: Ollivanader Benjamin of Cringletie (Mrs R E A Fowler) 

VHC: Ougtherside Red Saturn (Mr R W Scott) 

Post Graduate – Dog Entries: 11 Absentees: 2 

1st: Brumborder River Skipper at Shiftyfox (Mr G Widey) A dog of lovely type and size he was looking really well attractive otter head correct mouth straight front well placed shoulders lovely ribs and a well set tail harsh coat loose pelt.

2nd: Terset’s Blue Flame (Mrs P Jackman) 

3rd: Silent Wonder (Mr & Mrs Gillies) 

Res: Grettacs The Wizard (Mr B & Mrs L P Inness) 

VHC: Earthwise Follow Me (Mr E Houston)

Limit – Dog Entries: 10 Absentees: 2 

1st: Lairehope Lord of the Glen at Tweedburn (Mr & Mrs Archibald) A very impressive dog so full of breed type, has balance and the narrowness required as well as quality. I liked his head and eye neat ear well placed shoulders easily spans across his ribs good coupling lovely quarters moves soundly and with purpose. Reserve Best Dog.

2nd: Foxcraig Jester (Mr G Sugars)  a touch longer dog of good type he was a little fuller in coat than the winner well balanced head lovely expression good topline well set and used tail moves well behind.

3rd: Ashbrae Fellman at Beaconpike (Mr & Mrs Golding) 

Res: Foxcraig Magic Max at Tyneaster (Mrs S F Gill) 

VHC: Ravenside Hurricane Run at Ridgebow (Mr N & Mrs A Duxbury) 

Open – Dog Entries: 7 Absentees: 3 

1st: CH Otterbobs Riggindale JW (Mr J R & Mrs H Gilpin) A lovely dog He has a quality well balanced head good eye neat ear correct mouth straight front narrow chest lovely ribs which are easily spanned strong coupling lovely quarters which are well angulated. He has balance and style on the move. Pleased to award him Best in Show.

2nd: Solitary Mist (Mr D & Mrs C Hodgson) Attractive dog, not quite the head of the winner lovely front well placed shoulders good topline and tail set good angulation.

3rd: Minx’s Diamond (Mrs M Anderson) 

Res: Magic Minstral at Beaconpike (Mr & Mrs Golding) 

Minor Puppy – Bitch Entries: 6 Absentees: 0 

1st: Esyntona Rippling Ruby (Mr I Hopper) Headed this really good class of bitches, very well balanced good head and eye well placed shoulders loose pelt good quarters moved with style. Best Puppy Bitch.

2nd: Grindelvald Over the Moon at Hemlockstone (Mr R H & Miss J A Bryan & Pounder) A racier type of pup not quite the head of the winner well placed shoulders true front good topline nice hindquarters.

3rd: Otterbobs Umber (Mr J R & Mrs H Gilpin) 

Res: Ravenside Zenyatta (Mr M Lowry) 

VHC: Croalchapel Corundum (Mrs A Douglas) 

Puppy – Bitch Entries: 9 Absentees: 2 

1st: Irton Enigma (Mr D & Mrs A Fryer) Bitch of good type she is narrow throughout well placed shoulders spannable but not in her best coat today.

2nd: Merumhor Solstice Belle (Mr C J & Mrs J H Martin)  A b/t in lovely condition could have changed places with the winner but decided not to give of her best today.

3rd: Grindelvald Over the Moon at Hemlockstone (Mr R H & Miss J A Bryan & Pounder) 

Res: Merumhor Suzy Snowflake (Mrs A & Mr M Hayes) 

VHC: Lady Ann’s Joy (Pearson) 

Junior – Bitch Entries: 11 Absentees: 2 

1st: Bramblebrae Violet at Shiftyfox (Mr G Wildey) A b/t of high quality very well balanced to match her good construction she has a gorgeous head good eye neat ear very well placed shoulders narrow fronted good topline and well set tail moved with confidence and soundly. Pleased to award her Best Bitch.

2nd: Beaconpike in a Storm (Mr & Mrs Golding) touch bigger than the winner but is also well constructed lovely condition,correct textured coat.

3rd: Manx Ballavale (Mrs A M Gregory) 

Res: Alcumlow Miss Sixty at Riseburn (Miss C Tutin) 

VHC: Tyneaster Bowmore Duana (Mrs S F Gill) 

Special Beginners – Bitch Entries: 10 Absentees: 2 

1st: Beaconpike in a Storm (Mr & Mrs Golding) 

2nd: Merumhor Solstice Belle (Mr C J & Mrs J H Martin) 

3rd: Joncroft Never Unprepared (Mr & Mrs M Johnson) 

Res: Tyneaster Ancnoc Dara (Mrs S F Gill) 

VHC: Lady Ann’s Joy (Pearson) 

Maiden – Bitch Entries: 3 Absentees: 0 

1st: Esyntona Rippling Ruby (Mr I Hopper) 

2nd: Lady Ann’s Joy (Pearson) 

3rd: Lairehope Georgianna (Campbell) 

Novice – Bitch Entries: 10 Absentees: 2 

1st: Esyntona Rippling Ruby (Mr I Hopper) 

2nd: Merumhor Solstice Belle (Mr C J & Mrs J H Martin) 

3rd: Kilburnpride Liley (Mrs E & Miss Scott) 

Res: Manx Ballavale (Mrs A M Gregory) 

VHC: Alcumlow Miss Sixty at Riseburn (Miss C Tutin) 

Post Graduate – Bitch Entries: 12 Absentees: 3 

1st: Carrock Cupcake (Ms J M Fawcett) A grizzle of lovely size and type broad head good muzzle correct mouth dark eye narrow in front good shoulder and carries a good topline spans easily with well angulated quarters.

2nd: Saracen Susie of Kilburnpride (Mrs E & Miss E Scott)  Touch longer than the winner but a balanced headed bitch correct mouth true front nice topline and tailset in good textured coat and condition.

3rd: Ragatam Lucinda for Chorbeck (Mrs H Haughton) 

Res: Ollivander Wicked Lady (Mrs E Mackrell) 

VHC: Hollowpoint New Beginning For Earthwise (Mr E Houston) 

Limit – Bitch Entries: 11 Absentees: 7 

1st: Foxcraig Magic (Mr G Sugars) Well grown bitch of good type I liked her head shape dark eye correct mouth neat ear true front but can be a touch wide when moving well placed shoulders nice topline and in lovely coat and condition showed well. Pleased to award her Reserve Best Bitch.

2nd: Riseburn Roulette (Miss C Tutin) Finer bitch balanced head which perhaps needs a stronger muzzle neat ear well placed shoulders good topline shows with confidence.

3rd: Joncroft Scullery Maid by Apasc (Mrs A Culley) 

Res: Dandyhow Myrtle (Mrs M Brown) 

Open – Bitch Entries: 9 Absentees: 2 

1st: Stineval Celeste at Merumhor (Mr & Mrs C Martin)  A bitch full of breed type balanced head good eye and ear good shoulder placement unsettled on the move spans easily with a loose pelt lovely coat and condition.

2nd: Kilburn Chocolate Muffin (Mrs E J Scott) A well built bitch on good lines so sound on the move but not quite the balance of head of the winner.

3rd: Carrickfarm Maddy (Mrs V M Armstrong) 

Res: Diamond Skys (Mrs Anderson) 

VHC: Dandyhow Myrtle (Mrs M Brown) 

Special Open Working Dog or Bitch Entries: 0 Absentees: 0 

Veteran – Dog or Bitch Entries: 14 Absentees: 10 

1st: CH Irton Silver Knight (Mr D & Mrs A Fryer) Well grown old fellow of good type he has a lovely head good bone and was in good form showed well to head this lovely class.

2nd: Flutorum Candlelight (E & J Castel) Lovely sized bitch and has kept a good body shape for her ten years true front and good topline.

3rd: CH Ashbrae Poacher (Mr A & Mrs E Cuthbertson) 

Res: Thorneyburn Keyhole Kate (Mrs M J Wanless) 

Brace Entries: 5 

1st: Foxcraig Jester/Foxcraig Magic 

2nd: Kilburnp[ride Lily/Kilburnpride Chocolate Muffin 

3rd: Tyneaster Ancnoc/Foxcraig Magic Max at Tyneaster 

Res: Peakrunner Running To The Light/Harriett of Cu-Thorn at Peakrunner

Back to Shows

Return to Top